An empty apartment

Uknjižba Stana – Procedura, Cene i Vreme Čekanja

Uknjižba stana je ključni korak u procesu sticanja pravnog vlasništva nad nekretninom, koji je neophodan kako bi kupac postao zakonski priznati vlasnik. Ovaj proces može biti zbunjujuć za mnoge, jer uključuje različite administrativne korake, takse i čekanje. U ovom blogu ćemo detaljno razmotriti proceduru uknjižbe, troškove koji mogu nastati, kao i vremenski okvir koji morate imati na umu prilikom planiranja ovog važnog koraka.

Šta je Uknjižba Stana

Uknjižba stana podrazumeva postupak sticanja vlasničkog prava nad nepokretnošću. Način sticanja nepokretnosti jeste upis prava svojine u javnim knjigama nadležnog katastra nepokretnosti. Kupac ne postaje vlasnik kada mu je nakon potpisivanja ugovora o kupoprodaji nepokretnosti predata nepokretnost, ukoliko nije izvršio upis prava svojine u javnim knjigama.

Kako Proveriti da li je Stan Uknjižen

Ukoliko je stan uknjižen, on se može naći u Katastru nepokretnosti. Ako nije zaveden u katastru, to znači da stan nije uknjižen. Važno je znati da ukoliko postoji mogućnost za podizanjem stambenog kredita u bliskoj budućnosti da banke u Srbiji neće odobriti kredit ako stan nije uknjižen.

U Katastar nepokretnosti se upisuje pravo svojine koje se odnosi na nepokretnost. To znači da se u Katastru može videti ko je vlasnik nepokretnosti, ali i otkriti da li postoje neka dodatna opterećenja na nekretnini.

Kako Uknjižiti Stan

Uknjižba stana je ključni korak koji osigurava pravno vlasništvo nad nekretninom. Da biste uspešno uknjižili svoj stan, potrebno je da prođete kroz nekoliko koraka, od pripreme potrebne dokumentacije do podnošenja zahteva nadležnom sudu. U ovoj sekciji ćemo detaljno objasniti kako da se pripremite za uknjižbu, koji su svi neophodni koraci i šta treba da imate na umu tokom celokupnog procesa kako biste sve obavili bez komplikacija.

1. Priprema Dokumentacije za Uknjižbu

Prvi korak u procesu uknjižbe stana je prikupljanje potrebnih dokumenata. Ovo uključuje kupoprodajni ugovor, lične dokumente (lična karta ili pasoš), kao i dokaz o plaćenim taksama ili porezima. Takođe, potrebno je pribaviti izvod iz katastarskog registra ukoliko kupujete stan od fizičkog lica ili kopiju vlasničkog lista. Evo detaljne liste:

  • Zahtev za uknjižbu

  • Ugovori (kupoprodaja,poklon, otkup, izgradnja, raspodela imovine)

  • Sudske odluke (presude i rešenja)

  • Rešenja nadležnih organa uprave

Važno je znati da se sva dokumentacija dostavlja u originalu ili overenoj kopiji. Potrebno je sakupiti celokupnu dokumentaciju i dostaviti je nadležnoj službi Republičkog geodetskog zavoda. Nadležne službe za katastar nepokretnosti se nalaze na adresama većih gradova ili opština.

2. Podnošenje Zahteva za Uknjižbu

Nakon što prikupite svu potrebnu dokumentaciju, sledeći korak je podnošenje zahteva za uknjižbu na nadležnom sudu ili opštinskoj službi za katastar. Uz zahtev, potrebno je priložiti sve originalne dokumente, kao i njihove kopije. Primer zahteva za uknjižbu možete skinuti ovde.

application img

3. Provera i Obrada Zahteva

Kada je zahtev podnet, sud ili katastar će izvršiti proveru dostavljenih dokumenata. Ako su svi dokumenti ispravni, procedura se nastavlja. Ukoliko postoji neka neslaganja ili nedostaci, bićete obavešteni da dopunite dokumentaciju. Uknjižba stana je dug proces i može trajati godinama. Ne može se sa preciznošću reći koliko će trajati uknjižba. 


4. Upis u Zemljišne Knjige

Nakon što nadležni organi izvrše sve provere i utvrde da je sve u skladu sa zakonom, sledi upis stana u zemljišne knjige, čime se vaša imovina zvanično registruje kao vaša. Ovaj korak pruža pravnu sigurnost i osigurava vaša vlasnička prava prema svim zakonima. Upis u zemljišne knjige je od suštinske važnosti jer štiti vaše vlasništvo od eventualnih sporova i zahteva trećih lica.

5. Preuzimanje Rešenja o Uknjižbi

Poslednji korak je preuzimanje rešenja o uknjižbi, koje se izdaje nakon što je upis završen. Ovo rešenje predstavlja zvaničan dokaz da je stan uknjižen na vaše ime, a od tada možete nesmetano koristiti svoja vlasnička prava. Ovaj dokument možete koristiti kao pravni osnov u svim transakcijama vezanim za nekretninu, kao što su prodaja, opterećenje ili izdavanje stana.

Koliko Košta Uknjiženje Stana

Cena uknjižbe stana varira u zavisnosti od nekoliko faktora, kao što su vrednost nekretnine, takse koje se primenjuju na određene radnje i nadležni organi. Iako proces može da deluje složeno, važno je da znate šta vas sve čeka u smislu troškova, kako biste se pravilno pripremili. U ovoj sekciji ćemo razmotriti sve troškove povezane sa uknjižbom stana, uključujući takse, administrativne naknade i sve druge potencijalne izdatke.

Administrativne takse

Troškovi administrativnih taksi za uknjižbu stana uključuju takse za podnošenje zahteva, koje se obično plaćaju prilikom predaje dokumentacije nadležnim organima. Ove takse variraju u zavisnosti od vrednosti nekretnine, ali obično iznose oko 0.5% do 1% od procenjene vrednosti stana.

Dokumentacija

Novčani iznos

Republička administrativna taksa za zahtev za uknjžbu

300,00 RSD

Taksa za promenu imaoca prava na nepokretnost

8.543,00 RSD

Za svaku sledeću ispravu kojom se dokazuje pravni kontinuitet u odnosu na upisanog imaoca prava

2.034,00 RSD

Uknjižba stana kod notara cena

Cena notarskih usluga za uknjižbu stana zavisi od složenosti ugovora i vrednosti transakcije. U proseku, notarska taksa se kreće od 5.000 do 10.000 dinara, iako može biti i viša u zavisnosti od specifičnih okolnosti svakog slučaja. Cena uknjižbe stana kod notara se određuje:

  • Prema vrednosti predmeta pravnog posla ili radnje

  • U fiksnom iznosu

  • Prema utrošenom vremenu za pripremu i obavljanje procesa


Ukoliko vas interesuje detaljniji pregled o taksama notara možete pogledati u našem blogu Notar - usluge u procesu kupoprodaje nekretnine, cene i kontakti.

Često Postavljena Pitanja

U ovoj sekciji ćemo odgovoriti na najčešće postavljana pitanja vezana za proces uknjižbe stana. Ova pitanja se najčešće odnose na korake, troškove, dokumentaciju i vreme čekanja, kako bismo vam olakšali snalaženje u ovom važnom administrativnom postupku.

Koliko dugo se čeka uknjižba stana

Vreme čekanja na uknjižbu stana zavisi od nekoliko faktora, uključujući opterećenost nadležnih organa i kompletnost dokumentacije. U proseku, proces uknjižbe traje od 30 do 60 dana od trenutka kada se podnese zahtev. Ukoliko dokumentacija nije potpuna ili postoje neki administrativni problemi, vreme čekanja može biti produženo.

Da li se neuknjižen stan može prodati?

Može. Neuknjiženi stanovi se mogu kupovati i prodavati. Važno je znati da će cena tog stana iznositi znatno manje nego cena uknjiženog stana, odnosno upisanog u katastar. Međutim, kupci koji kupuju na kredit neće moći da kupe ovakav stan. Proces uknjižbe stana podrazumeva sledeće korake:

  • Utvrditi nadležnu službu za upis u katastar nepokretnosti (npr. Služba za katastar nepokretnosti Niš)

  • Pripremiti potrebnu dokumentaciju

  • Platiti takse

  • Popuniti zahtev za upis

Da li se sme kupiti neuknjižen stan?

Kupovina neuknjiženog stana je moguća, ali nosi rizike, jer vlasništvo nije zvanično registrovano, što može dovesti do pravnih problema. Preporučuje se da se pre kupovine konsultujete sa pravnikom.

Da li je moguće uknjižiti stan koji je u hipoteci?

Da, moguće je uknjižiti stan koji je u hipoteci, ali je potrebno da se prethodno izmirite svi dugovi prema banci ili drugom poveriocu. Nakon što se dug otplati, hipotekarni poverilac mora dati saglasnost za uknjižbu, čime se stan zvanično registruje kao vaš.

Zaključak

Uknjižba stana je ključan korak u procesu sticanja vlasništva nad nekretninom. Iako proces može delovati složeno, uz pravilno razumevanje koraka i troškova, možete ga uspešno završiti. Bitno je biti informisan o svim pravnim aspektima, kako bi se izbegli potencijalni problemi u budućnosti.

Kredium vam može pomoći u celokupnom procesu uknjižbe stana pružanjem stručnog saveta i podrške. Naš tim je tu da vas vodi kroz svaki korak, od pripreme dokumentacije do završne faze uknjižbe, kako bi ceo postupak bio brz, siguran i bez stresa.

Ukoliko vas intresuju stanovi u izgradnji ili stanovi u starogradnji, kontaktirajte nas i Kredium će vam pronaći savršenu nekretninu. Takođe, ako vam je potrebna pomoć u vezi sa stambenim kreditom, naš tim je uvek tu da vas podrži i pruži stručnu asistenciju. Uz naš stambeni kredit kalkulator, lako možete izračunati mesečne rate i ukupne troškove vašeg stambenog kredita, čime ćete imati jasnu predstavu o finansijskim obavezama.

Foto izvori | Pexels

Sadržaj blogova ne predstavlja profesionalni savet. Blogovi pružaju sadržaj koji je namenjen u opšte informativne svrhe. Ukoliko želite da dobijete profesionalni savet, kreirajte nalog i kontaktirajte naše stručne savetnike.