A woman with a man on the bed holding a credit card

Sta je Depozit Za Stan i Zašto Je Bitan?

Depozit za stan predstavlja važan deo zakupa nekretnine i često izaziva nedoumice kako kod zakupodavaca, tako i kod zakupaca. On služi kao finansijsko obezbeđenje za vlasnika stana, ali i kao način da se zakupac dodatno zaštiti od nepredviđenih situacija.

U ovom tekstu ćemo objasniti šta depozit za stan podrazumeva, kako se obračunava, koja su pravila vezana za njegovo korišćenje i povratak, kao i kako da se zaštitite prilikom sklapanja ugovora o zakupu.

Šta je Depozit za Stan?

Depozit je vid novčane naknade u procesu izdavanja nekretnina. Predstavlja vrstu garancije zakupodavcu kako bi zaštitio svoja prava u slučaju da zakupac ošteti stan koji iznajmljuje, ne plati određene troškove ili prekrši bilo koju drugu odredbu navedenu u ugovoru o zakupu nepokretnosti.

Iznos Depozita za Stan

U praksi, iznos depozita za stan se isplaćuje u visini jedne mesečne kirije. Iznos depozita može zavisiti od vrednosti nekretnine koja se izdaje. Ukoliko je nekretnina luksuznija, u smislu opremljenija skupocenim nameštajem i za nju zakupodavac potražuje veću mesečnu kiriju, depozit za stan se može kretati u visini od 1 do 3 mesečne kirije.

Kada i Da li se Vraća Depozit za Stan?

Depozit za stan se vraća zakupcu po isteku perioda zakupa, odnosno kada istekne ugovor o zakupu stana. Ukoliko stanar napravi štetu u stanu ili ne ispoštuje odredbe definisane ugovorom o zakupu, zakupodavac ima pravo da zadrži celokupan depozit. Takođe, ako je ugovorom definisan period zakupa, a zakupac je garantovao da će ostati do dogovorenog roka, a nije ispoštovao ugovornu odredbu, zakupodavac i u tom slučaju ima pravo da zadrži depozit.

Napomena: Ove odredbe se mogu ostvariti samo ukoliko je potpisan ugovor o zakupu stana

Određivanje Depozita za Stan

flat img
Kako bi se i zakupodavac i zakupac osigurali, pre samog određivanja depozita stan i definisanja istog u ugovoru o zakupu nepokretnosti, potrebno je sastaviti zapisnik o primopredaji stana. Ovo se posebno odnosi na nameštene nekretnine, jer ukoliko dođe do oštećenja, krađe istih i sl. važno je da svi objekti budu popisani verodostojno kao dokaz u korist zakupodavca. U ugovoru o zakupu je potrebno tačno definisati:

  • Šta je depozit za stan

  • Iznos depozita

  • Sve situacije u kojima zakupodavac ima pravo da ga zadrži  

Da li je Potrebno Overiti Depozit za Stan kod Notara?

Ukoliko se zaključuje ugovor o zakupu stana, gde je već navedena odredba depozita, potrebno je solemnizovati ugovor. U tom slučaju je potrebno izvršiti solemnizaciju ugovora o zakupu kod javnog beležnika. Ukoliko se između zakupca i zakupodavca ne potpisuje ugovor o zakupu, onda se neće ni overavati.

Kako Depozit za Stan Štiti Prava Stanara?

Depozit za stan štiti prava stanara pružajući finansijsku sigurnost i jasno definisan okvir za obaveze vlasnika i stanara. Važno je da stanar bude upoznat sa obavezama koje se direktno tiču zakupodavca. Stanar bi trebalo da zna koje su dužnosti stanodavca. Dakle, pre svakog potpisivanja ugovora o zakupu, potrebno je navesti obaveze stanodavca, koje se neposredno tiču stanara, a to su:

  • Održavanje stana u ispravnom stanju

  • Odgovornost za materijalne nedostatke stana

Iako je uobičajeno smatrati da depozit prvenstveno štiti vlasnike, on zapravo igra važnu ulogu u osiguravanju prava stanara. Evo kako:

1. Osiguranje povrata depozita


Depozit se čuva kao garancija za slučaj da stanar prekrši ugovorne obaveze. Međutim, ako stanar ispunjava svoje obaveze, kao što su redovno plaćanje zakupa i očuvanje stana, ima pravo na povraćaj depozita u celosti nakon isteka ugovora. To pruža sigurnost da će sredstva biti vraćena ukoliko nije došlo do oštećenja ili dugovanja.

2. Jasan okvir za odgovornost


Depozit omogućava stanarima da zahtevaju jasno definisane ugovorne obaveze vlasnika, poput obaveze održavanja stana ili rešavanja kvarova. Ukoliko vlasnik ne ispunjava svoje obaveze, stanar može koristiti depozit kao osnov za pregovore ili zakonske korake.

Ovaj mehanizam obavezuje vlasnika da odgovorno upravlja nekretninom, jer neispunjavanje ugovornih obaveza može dovesti do legitimnog korišćenja depozita kao osnova za pregovore, smanjenje zakupnine ili čak pravne korake. Uz jasno definisane uslove u ugovoru, obe strane imaju transparentan okvir za odgovornost.

3. Pravovremeni povratak sredstava


Zakonski okviri u mnogim zemljama nalažu da se depozit mora vratiti u roku određenom ugovorom, osim ako se ne dokaže opravdanost zadržavanja dela ili celog iznosa. Ovo štiti stanare od nepravednog zadržavanja njihovih sredstava.

Dakle, depozit štiti interese obe strane, ali i postavlja odgovornost za njegovo pravovremeno vraćanje. Prema zakonskim regulativama, vlasnik je dužan da vrati depozit u jasno definisanom roku, obično nakon što se proveri stanje nekretnine. Ukoliko postoje opravdani razlozi za zadržavanje dela iznosa, kao što su neplaćene obaveze ili oštećenja, vlasnik mora pružiti dokaze za to. Ova praksa osigurava pošten odnos između vlasnika i stanara.

4. Pisana evidencija


Uz obavezno vođenje zapisnika o stanju nekretnine na početku zakupa, stanari imaju dokumentovani dokaz o početnom stanju stana. Ova evidencija štiti stanare od nepravednih optužbi za oštećenja koja nisu prouzrokovali.

Vođenje pisane evidencije o stanju nekretnine pre useljenja značajno smanjuje mogućnost nesuglasica. Ovaj zapisnik, koji može uključivati fotografije i detaljan opis zatečenog stanja, postaje ključni dokaz u slučaju spora. Na kraju perioda zakupa, pisana evidencija omogućava vlasniku i stanaru da objektivno procene da li su nastala oštećenja ili su potrebne popravke koje izlaze iz okvira normalnog habanja.

5. Pregovaračka moć


Depozit pruža stanarima dodatnu pregovaračku snagu u rešavanju nesuglasica, jer postoji finansijski podsticaj za obe strane da dođu do mirnog rešenja u skladu sa ugovorom.

Finansijska sredstva deponovana kao depozit predstavljaju motivaciju za obe strane da postignu kompromis, jer rešavanje nesuglasica putem mirnih pregovora često dovodi do boljeg ishoda za sve uključene. Ovaj mehanizam dodatno podstiče poštovanje ugovornih obaveza i doprinosi korektnom odnosu između vlasnika i stanara.

Savet: Ukoliko se obe strane na vreme dogovore, može se sprečiti bilo kakav nesporazum.  

Razlika Između Kapare za Stan i Depozita za Stan

Iako se može činiti da se govori o istoj stvari, u praksi to zapravo nije slučaj. Razliku između kapare za stan i depozita za stan određuje vrsta prometa nepokretnosti. Ukoliko se govori o kupoprodaji nepokretnosti, onda se koristi termin kapara za stan.

Ukoliko se govori o izdavanju nepokretnosti, koristi se termin depozit za stan. Dakle, u slučaju prodaje stana, kupac je dužan da da kaparu za stan, a u slučaju iznajmljivanja stana, zakupac daje depozit za stan. Ukoliko vas interesuje detaljnije objašnjenje šta je kapara za stan, možete pročitati sve o njoj na našoj  blog stranici.

Često Postavljana Pitanja o Depozitu za Stan

U ovoj FAQ sekciji odgovaramo na najčešće postavljana pitanja o depozitu za stan, njegovoj svrsi, uslovima povraćaja i načinima na koje štiti prava stanara i vlasnika.

Može li vlasnik zadržati depozit?


Vlasnik može zadržati deo ili ceo depozit ako stanar nije ispunio ugovorne obaveze, poput neplaćenih računa, zakupnine ili oštećenja stana. Razlozi za zadržavanje depozita moraju biti jasno navedeni i dokazani.

Kako mogu biti siguran da ću dobiti depozit nazad?


Najbolje je da sa vlasnikom sastavite pisani ugovor o zakupu koji jasno definiše uslove za povraćaj depozita. Takođe, na početku zakupa napravite zapisnik o stanju stana kako biste imali dokaz u slučaju nesuglasica.

Šta da radim ako vlasnik odbije da mi vrati depozit?


Ako smatrate da je depozit zadržan nepravedno, možete se obratiti pravnom savetniku ili nadležnim organima za rešavanje sporova. Dokumentacija poput ugovora i zapisnika o stanju stana ključna je u ovakvim situacijama.

Da li je depozit obavezan?


U većini slučajeva, depozit je standardni deo ugovora o zakupu, ali njegova obaveznost zavisi od dogovora između stanara i vlasnika.

Koji su zakonski rokovi za povratak depozita?


Zakonski rokovi zavise od zemlje i lokalnih propisa, ali obično se depozit vraća u roku od 15 do 30 dana nakon isteka ugovora, osim ako postoje opravdani razlozi za zadržavanje.

Zaključak

U procesu izdavanja nekretnina, u određenim slučajevima ni depozit nije dovoljna garancija. Zato je poželjno sačiniti ugovor o zakupu i osigurati se od eventualnih nepogodnosti. Kredium je agencija za nekretnine sa dugogodišnjim iskustvom u izdavanju stanova, kuća i poslovnih prostora.

Na našoj platformi možete pogledati ponudu nekretnina i stambenih kredita. Naši savetnici za nekretnine će vas detaljno uputiti u sve što vas zanima besplatno. Kontaktirajte nas i obezbedite sebi siguran promet nepokretnosti.

Ukoliko vas interesuje vizuelni pregled svih nekretnina za izdavanje, pogledajte našu ponudu na YouTube kanalu.


Foto izvori | Pexels

Sadržaj blogova ne predstavlja profesionalni savet. Blogovi pružaju sadržaj koji je namenjen u opšte informativne svrhe. Ukoliko želite da dobijete profesionalni savet, kreirajte nalog i kontaktirajte naše stručne savetnike.