Image of safes from a bank.

Sefovi | Sefovi Banaka: Vodič za Sigurno Čuvanje Vaše Imovine

U svetu gde je sigurnost prioritet, sefovi igraju ključnu ulogu u zaštiti vaših vrednosti od neželjenih situacija. Bez obzira da li čuvate dragoceni nakit, važne dokumente ili samo želite da osigurate svoj novac, izbor pravog sefa može biti presudan

Ovaj blog vam donosi sveobuhvatan vodič kroz vrste sefova, njihove specifične karakteristike i praktične savete za odabir. Pripremite se da saznate kako da odaberete savršen sef za svoje potrebe i zaštitite ono što vam je najvažnije.

Šta su Sefovi?

Sefovi su metalne kase ili odeljci, obično napravljeni od čelika, koji se koriste u bankama i drugim ustanovama za bezbedno skladištenje novca i vrednih predmeta. Dizajnirani su da pruže zaštitu od požara i krađe. Banke često izdaju sefove u zakup klijentima, garantujući sigurnost sadržaja.

Vrste Sefova

Postoji više vrsta sefova, koji se razlikuju prema svrsi, veličini, materijalu, načinu instalacije i stepenu zaštite. Evo glavnih kategorija sefova:

1. Kućni sefovi

Kućni sefovi namenjeni su za čuvanje dokumenata, novca, nakita i drugih vrednosti u domaćinstvima. Obično su manji i lakši, ali pružaju osnovnu zaštitu.

2. Sefovi za Novac

Sefovi za novac ili sefovi banka su veliki sefovi ili trezori smešteni u bankama, sa visokim stepenom zaštite. Koriste se za čuvanje novca, zlata i drugih dragocenosti.

3. Protivpožarni sefovi

Dizajnirani da izdrže visoke temperature u slučaju požara. Pružaju zaštitu dokumenata, digitalnih medija i osetljivih materijala od oštećenja usled toplote.

4. Sefovi otporni na provale

Napravljeni od izuzetno čvrstih materijala sa složenim bravama. Namenjeni su za zaštitu od nasilnog obijanja ili pokušaja krađe.

5. Ugradni sefovi

Montiraju se u zidove, podove ili nameštaj, čime se dodatno otežava pristup. Diskretni su i često nevidljivi na prvi pogled.

6. Elektronski sefovi

Imaju digitalne brave sa šiframa, karticama ili biometrijskom autentifikacijom (otisci prstiju). Pogodni za brz pristup i lakše upravljanje.

7. Prenosivi sefovi

Manji sefovi koji se mogu lako premeštati. Koriste se za čuvanje osnovnih vrednosti tokom putovanja.

8. Specijalizovani sefovi

Dizajnirani za specifične potrebe, kao što su sefovi za nakit ili dragocene umetničke predmete. Svaki tip sefa dolazi sa različitim nivoima sigurnosti i dodatnim funkcijama, prilagođenim korisnikovim potrebama.

Šta se Može Čuvati u Sefovima

Sefovi su namenjeni za čuvanje različitih vrsta vrednih i osetljivih predmeta koje želite da zaštitite od krađe, požara ili drugih nepovoljnih situacija. Evo šta se najčešće čuva u sefovima:


  • Novac i dragocenosti - Gotovinski iznosi, zlatnici, srebrnjaci, nakit, satovi i drugi vredni predmeti.

  • Dokumenti - Važni pravni i poslovni papiri poput ugovora, testamenata, ličnih dokumenata (pasoši, lične karte), vlasničkih listova, diplome i sertifikata.

  • Digitalni mediji - Hard diskovi, USB memorije, DVD-ovi i drugi uređaji koji sadrže važne podatke.

  • Kolekcionarski predmeti - Retki predmeti kao što su umetničke slike, značke, marke, stari novčići ili druga kolekcionarska dobra.

  • Vredni podaci i planovi - Poslovni planovi, tajni patenti, istraživački dokumenti i drugi strateški materijali.


Sadržaj koji se čuva u sefu zavisi od korisnikovih potreba, ali je ključno da ono što čuvate ima visoku vrednost za vas ili predstavlja nezamenjivu imovinu. Sefovi u bankama su pod stalnim 24-časovnim video nadzorom, a građani ih najčešće koriste tokom praznika i putovanja. 

Mogu ih iznajmiti kako fizička, tako i pravna lica. Dimenzije se biraju prema potrebama korisnika, a dostupni su modeli od najmanjih 45x300x400 mm do većih dimenzija poput 1200x250x330 mm.

Savet: Preporučujemo klijentima da u sefovima čuvaju hartije od vrednosti, nakit, zlato, plemenite metale ili porodično nasleđe, a ne novac. Novac je isplativije oročiti, kako biste na njemu zaradili, nego ga ostaviti u sefu bez ikakve kamate.

Ugovor o Sefu 

Ugovor o sefu predstavlja vrstu sporazuma kojim banka korisniku pruža uslugu zakupa sefa na određeni vremenski period. Korisnik se obavezuje da banci plati odgovarajuću naknadu za korišćenje ove usluge.

Ključni elementi ovog ugovora uključuju:

  • precizno određivanje sefa prema broju

  • definisanje trajanja ugovora

  • visinu naknade za korišćenje

Banka nije obavezna da zna sadržaj sefa, pa definisanje predmeta koji će biti čuvani nije bitan element ugovora. Ipak, korisnik ne sme odlagati predmete koji:

  • mogu izazvati samozapaljenje, eksploziju, kvarenje ili raspadanje

  • ugrožavaju bezbednost banke

  • predstavljaju opasnost za druge sefove

  • uključuju oružje

Iznajmjivanje sefa

Ugovor o sefu može da zaključi svako punoletno fizičko ili pravno lice, kao i strano fizičko lice koje poseduje lični dokument kojim može dokazati svoj identitet. Prilikom zaključivanja ugovora, banka korisniku izda identifikacionu karticu koja potvrđuje njegov status korisnika sefa. Korisnik može ovlastiti drugo lice da rukuje sefom. 

Na korisniku je da izabere veličinu i period zakupa sefa. Zakupac ima pravo da koristi sef tokom radnog vremena banke svakog radnog dana.

Obaveze korisnika i odgovornost banke

Ugovor između korisnika sefa i banke predstavlja pravnu osnovu za sigurnost i zaštitu vrednih predmeta koje korisnik poverava banci na čuvanje. Ovaj odnos reguliše prava i obaveze obe strane, osiguravajući nesmetan pristup korisniku, kao i odgovornost banke za zaštitu imovine.

Obaveze korisnika sefa

Korisnik je dužan da u svoj sef ne stavlja predmete koji mogu ugroziti sigurnost banke, a nesprovođenje ove obaveze može dovesti do raskida ugovora od strane banke. Takođe, korisnik sefa je obavezan da redovno plaća naknadu za korišćenje sefa, jer neplaćanje predstavlja osnov za raskid ugovora uz otkazni rok od mesec dana.

Kada ugovor istekne ili ga banka raskine, banka nema pravo da otvori sef, jer bi time prekršila svoja ograničenja, a to nije ni fizički moguće, s obzirom na to da se drugi ključ čuva kod korisnika. Ukoliko korisnik ne isprazni sef i ne vrati ključ, sef će biti otvoren sudskim putem. Predmeti koji se nađu u sefu biće smešteni u sudski depozit ili povereni banci na čuvanje. 

Ako korisnik ima dug prema banci za korišćenje sefa, banka ima pravo da naplati svoje dugove iz sadržaja sefa, koristeći novac ili prodajom nenovčanih predmeta pronađenih u sefu.

Odgovornosti Banke

Banke su odgovorne da poštuju princip nepovredivosti sefa, što znači da pristup sefu imaju isključivo korisnici i njihovi punomoćnici, a ne treće strane. Nadzor nad sefom i očuvanje tajnosti sadržaja sefa osnovne su karakteristike ugovora. Samo korisnici sefa znaju šta se nalazi unutar njega.

Često banke uključuju klauzule o neodgovornosti u ovaj ugovor, ali takve klauzule ne mogu ukinuti obavezu banke da vrši nadzor. 

Sefovi Banaka

Sefovi banaka predstavljaju sigurnu opciju za čuvanje vrednih predmeta, kao što su novac, zlato, hartije od vrednosti i porodično nasleđe. Ovi sefovi nude visok nivo zaštite, jer su smešteni u bankama koje obezbeđuju 24-časovni nadzor i fizičke zaštite. U nastavku ćemo se baviti različitim vrstama sefova najpoznatijih banka u Srbiji.

AIK Banka Sefovi

Banka pruža mogućnost zakupa sefova različitih dimenzija u svojim filijalama u Beogradu, Novom Sadu i Nišu. Sefovi su dostupni kako domaćim, tako i stranim fizičkim licima, uz visoke standarde sigurnosti i zaštite, što ih čini idealnim rešenjem za čuvanje dokumenata, vrednosnih papira i dragocenosti.

Zakup sefova je omogućen na različite vremenske periode – kvartalno, polugodišnje ili godišnje – kako bi se korisnicima pružila maksimalna fleksibilnost. Naknada za zakup zavisi od veličine sefa i naplaćuje se jednokratno, u skladu sa važećim tarifnikom Banke.

OTP Banka Sefovi

Banka nudi mogućnost zakupa sefova različitih veličina i prilagođenih paketa za klijente, pružajući sigurno mesto za čuvanje dragocenosti, dokumenata i vrednosnih papira. Cene zakupa zavise od dimenzija sefa, kao i od vrste paketa, a sve naknade uključuju porez na dodatu vrednost. U nastavku su detaljno razvrstane informacije o naknadama za zakup sefova i dodatnim troškovima.

Naknade za zakup sefova OTP Banke

Kategorija

Tip sefa/paketa

Naknada (RSD mesečno)

Sefovi izdati do integracije sa OTP bankom Srbija (30.04.2021)

Paket za klijente ličnog bankarstva

Sef male zapremine (grupa S)

500,00

Sef srednje zapremine (grupa M)

670,00

Sef velike zapremine (grupa L)

840,00

Naknada zbog nemogućnosti korišćenja posle isteka ugovorenog roka

Sefovi izdati van paketa u OTP banci Srbija (pre 26.04.2019.)

Sef male zapremine

300,00

Sef srednje zapremine

600,00

Sef velike zapremine

1.200,00

Sefovi Vojvođanske banke u cm(pre 26.04.2019.)

Veličina 1 (34x25x4, 7,5x30x43)

1.000,00

Veličina 2 (34x25x8, 15x30x43)

1.200,00

Veličina 3 (34x25x18, 22,5x30x43)

1.400,00

Veličina 4 (34x25x35, 33,3x50x43)

1.600,00

Veličina 5 (77x18x100)

1.800,00

Veličina 6 (117x18x100)

2.000,00

Dodatne usluge

Slanje opomene o isteku zakupa

150,00 po opomeni

Nasilno otvaranje sefa

Stvarni troškovi + 50%

Napomena: Ekspoziture sa sefovima različitih dimenzija primenjuju naknade za sefove najsličnijih dimenzija prema važećim tarifama.

Komercijalna Banka Sefovi

Banka pruža mogućnost zakupa sefova različitih dimenzija i cenovnih kategorija, namenjenih fizičkim i pravnim licima. Pored standardnih usluga zakupa, klijentima su dostupne i dodatne usluge vezane za otvaranje i održavanje sefova, u skladu sa potrebama korisnika. 

Cena zakupa sefova Komercijalne banke 

Dimenzija sefa (mm)

Cena zakupa za klijente Komercijalne banke (RSD)

Cena zakupa za ostale klijente (RSD)

60x297x490

500,00

750,00

60x300x400

500,00

750,00

70x300x400

500,00

750,00

70x240x320

500,00

750,00

60x297x590

600,00

900,00

90x300x400

600,00

900,00

90x300x470

600,00

900,00

100x300x390

600,00

900,00

120x297x490

600,00

900,00

120x300x400

600,00

900,00

150x300x400

600,00

900,00

170x240x320

600,00

900,00

Dimenzije od 120x297x590 do 360x240x320

700,00

1.050,00

Dimenzije od 240x297x590 do 600x300x400

800,00

1.200,00

Dimenzije od 530x600x400 do 1500x297x490

900,00

1.350,00

Ostale naknade po nalogu korisnika sefa

Vrsta usluge

Naknada

Otvaranje sefa po nalogu korisnika

Nova brava i ključ

EUR 105,00 + PDV po srednjem kursu NBS

Otvaranje i montiranje nove brave i ključa

EUR 50,00 + PDV po srednjem kursu NBS

Otvaranje sefa sudskim putem

Nova brava i ključ

EUR 105,00 + PDV po srednjem kursu NBS

Otvaranje i montiranje nove brave i ključa

EUR 50,00 + PDV po srednjem kursu NBS

Sudski troškovi

Stvarni troškovi suda

Erste Banka Sefovi

Erste Bank nudi niz inovativnih usluga, uključujući i mogućnost zakupa sefova. Ova usluga omogućava fizičkim i pravnim licima sigurno čuvanje vrednih predmeta, dokumenata i drugih dragocenosti u skladu sa najvišim standardima bezbednosti. 

Erste Bank svojim klijentima nudi raznovrsne dimenzije sefova, prilagođene individualnim potrebama, kao i povoljnije uslove za korisnike sa aktivnim računima ili depozitima. Na ovaj način, banka dodatno osnažuje poverenje svojih klijenata i pruža im sigurnost u svakodnevnim finansijskim i ličnim transakcijama.

Tabela naknada za sefove Erste Banke – Opis i uslovi

Vrsta naknade 

Dinamika plaćanja

Visina naknade

Napomena 

Kategorija I 

Promenljiva 

2.600 RSD 

7.000 RSD 

11.000 RSD 

20.000 RSD

U cenu nije uključen PDV 

Kategorija II  

Promenljiva 

3.200 RSD 

8.000 RSD 

13.000 RSD 

22.000 RSD

Korisnici sa aktivnim računom/depozitom ostvaruju 50% popusta

Kategorija III 

Promenljiva 

3.600 RSD 

9.000 RSD 

15.000 RSD 

24.000 RSD 

Aktivni račun: najmanje 3 transakcije u poslednja 3 meseca 

Zamena ključa 

Jednokratno 

12.000 RSD 

Cena ne uključuje PDV 

Napomena: Klijenti sa aktivnim računima ili depozitima ostvaruju popust od 50% na gore navedene cene. Oročeni ili a vista depozit sa prosečnim saldom od 1.000 EUR (ili ekvivalent u RSD/USD prema srednjem kursu NBS) u poslednja tri meseca.


Raiffeisen Banka Sefovi

Raiffeisen Banka, kao jedna od vodećih banaka u Srbiji, pruža svojim klijentima visokokvalitetne usluge i proizvode, uključujući i uslugu najma sefova. Sefovi ove banke omogućavaju korisnicima sigurno čuvanje vrednih predmeta kao što su dokumenti, novac, nakit i drugi dragoceni predmeti. 

Raiffeisen Banka nudi različite dimenzije sefova sa kvartalnim tarifama, a klijentima je dostupna i opcija za zamenu brave ili ključa. Osim toga, banka zahteva garantni depozit, koji je standardna praksa za korisnike ove usluge. Banka takođe omogućava popuste za korisnike sa aktivnim tekućim računima ili oročenim depozitima.

Tabela sa podacima o dimenzijama i cenama sefova Raiffeisen banke

Dimenzije (cm)

Kvartalna cena (RSD)

Cena sa PDV-om (RSD)

61 x 300 x 480

1.600

1.920

70 x 264 x 422

1.600

1.920

91 x 300 x 480

1.800

2.160

110 x 264 x 422

1.800

2.160

150 x 264 x 422

2.200

2.640

122 x 300 x 480

2.400

2.880

152 x 300 x 480

2.400

2.880

210 x 264 x 422

2.800

3.360

213 x 300 x 480

2.800

3.360

304 x 300 x 480

3.400

4.080

430 x 264 x 422

3.400

4.080

300 x 600 x 480

4.000

4.800

365 x 300 x 480

4.000

4.800

470 x 264 x 422

4.000

4.800

360 x 300 x 480

4.000

4.800

365 x 600 x 480

4.000

4.800

430 x 584 x 422

4.000

4.800

604 x 300 x 480

4.000

4.800

470 x 584 x 422

4.800

5.760

530 x 264 x 422

5.000

6.000

530 x 584 x 422

5.200

6.240

608 x 600 x 480

6.000

7.200

912 x 300 x 1000

7.000

8.400

920 x 300 x 1000

7.000

8.400

1824 x 300 x 1000

8.000

9.600

Zamena brave/ključa

Proizvođačka cena + PDV

Garantni depozit

4.000 RSD


Banka Intesa Sefovi

Intesa Sanpaolo banka u Srbiji nudi i specijalizovane usluge poput sefova, sa ciljem da pruži sigurnost i zaštitu ličnih i poslovnih vrednosti svojih klijenata. Bilo da je reč o mesečnim naknadama za korišćenje sefova ili uslugama vezanim za banke u sklopu različitih paketa usluga, banka se trudi da pruži transparentne, konkurentne i korisnicima povoljne uslove.


Mesečne naknade za vlasnike paketa su prikazani u tabeli

Kategorija sefa

Dimenzije sefa (cm)

Platni račun sa osnovnim uslugama i Osnovni

Intesa Hit i „IN“

„Intesa Hit Plus“

„Intesa Magnifica“

Platni račun u BIB, uz namenski depozit

Kategorija 1

45 x 240 x 330

RSD 700

RSD 500

RSD 400

RSD 300

RSD 1.400

Kategorija 2

75 x 300 x 370, 60 x 280 x 390, 75 x 300 x 500, 70 x 300 x 495, 75 x 310 x 500, 70 x 240 x 330

RSD 800

RSD 600

RSD 500

RSD 400

RSD 1.600

Kategorija 3

100 x 300 x 370, 130 x 280 x 390, 100 x 300 x 500, 100 x 310 x 500, 60 x 300 x 400

RSD 900

RSD 700

RSD 600

RSD 500

RSD 1.800

Kategorija 4

90 x 220 x 470, 200 x 300 x 370, 150 x 300 x 500, 150 x 310 x 500, 155 x 310 x 500, 90 x 300 x 400

RSD 1.000

RSD 800

RSD 700

RSD 600

RSD 2.000

Kategorija 5

140 x 300 x 470, 240 x 300 x 400, 200 x 300 x 500, 200 x 310 x 500, 230 x 310 x 500, 120 x 300 x 400

RSD 1.200

RSD 1.000

RSD 800

RSD 700

RSD 2.400

Kategorija 6

180 x 300 x 470, 295 x 310 x 500, 300 x 300 x 470, 300 x 300 x 500, 350 x 310 x 500, 180 x 300 x 400, 210 x 300 x 400

RSD 1.400

RSD 1.200

RSD 1.000

RSD 800

RSD 2.800

Ostale naknade

Vrsta posla

Iznos naknade

Zamena brave na sefu

RSD 500 + stvarni troškovi bravara uvećani za PDV

Slanje opomene korisniku sefa

RSD 300 po opomeni

Prednosti i Nedostaci Korišćenja Sefova

Korišćenje sefova u bankama postalo je popularno zbog njihove sposobnosti da pruže visok nivo sigurnosti za čuvanje dragocenosti i važnih dokumenata. Međutim, kao i svaka usluga, sefovi imaju svoje prednosti i nedostatke koji treba da se razmotre pre nego što se odlučite da ih koristite.

Prednosti Korišćenja Sefova

Najveća prednost korišćenja sefova je sigurnost. Sefovi su obezbeđeni naprednim sigurnosnim sistemima, uključujući fizičke barijere, alarmne sisteme, video nadzor i druge tehnologije, što ih čini znatno sigurnijim od čuvanja imovine kod kuće. 

Banke takođe obezbeđuju pristup sefovima samo ovlašćenim korisnicima, što minimizuje rizik od krađe ili gubitka imovine. Osim toga, sefovi često nude zaštitu od prirodnih katastrofa, poput požara, poplava ili zemljotresa.

Nedostaci Korišćenja Sefova

Iako sefovi nude visoku sigurnost, postoje i određena ograničenja. Prvo, postoji fizičko ograničenje u pogledu veličine stvari koje možete smestiti u sef, jer sefovi dolaze u različitim dimenzijama. 

Takođe, pristup sefovima je moguć samo tokom radnog vremena banke, što može biti nepraktično u hitnim situacijama. Na kraju, korišćenje sefova nosi sa sobom mesečne ili godišnje naknade, koje mogu biti visoke u zavisnosti od dimenzija sefova i paketa usluga koji odaberete.

FAQ

U ovoj sekciji odgovaramo na najčešće postavljana pitanja u vezi sa korišćenjem sefova. Ukoliko niste našli odgovor na temu koja vas zanima, obradićemo dodatna pitanja koja uključuju:

Koja je Cena Sefova?

Cena sefova zavisi od njihove veličine, kategorije i banke koja ih nudi. Svaka banka ima svoju tarifu, ali uopšteno, mesečne naknade za korišćenje sefova kreću se u rasponu od 500 RSD do 2.800 RSD, zavisno od veličine i kategorije sefova.

Koliko je Sigurno Čuvati Novac u Sefovima?

Čuvanje novca u sefovima kod banaka smatra se jednim od najsigurnijih načina za zaštitu imovine. Banke koriste visoke standarde zaštite, kao što su 24/7 nadzor, alarmni sistemi, digitalni sistemi zaključavanja i fizičke barijere. Iako nije potpuno imuno na sve rizike, kao što su krađe ili prirodne nepogode, sigurnost sefova je generalno na visokom nivou i predstavlja bolju opciju u poređenju sa držanjem novca kod kuće.

Kome su Sefovi Namenjeni?

Sefovi su namenjeni svim građanima i vlasnicima firmi koji potpišu ugovor sa bankom. Procedura zakupa je jednostavna – potrebno je odabrati odgovarajući tip sefa i podneti zahtev banci. Nakon zaključenja ugovora, sef postaje lična imovina zakupca, a banka je u obavezi da osigura njegov nesmetan pristup i bezbednost čuvanih vrednosti.

Ko Ima Pristup Vašem Sefu?

Pristup vašem sefu je strogo ograničen i samo vi kao vlasnik, ili osoba koju ste ovlastili, možete otvoriti sef. U nekim bankama možete dodeliti dodatne osobe kao ovlašćene korisnike, ali samo uz vašu prethodnu saglasnost. Pristup sefu je moguć uz upotrebu lične identifikacije i fizičkog ključa ili šifre, u zavisnosti od vrste sefova i banke.

Šta se Dešava u Slučaju Gubitka Ključa ili Šifre?

Ako izgubite ključ ili šifru za sef, obratite se banci što pre. Banke obično imaju proceduru za obnavljanje pristupa, koja može uključivati potvrdu vašeg identiteta i, ako je potrebno, obavljanje tehničke procedure za otključavanje ili resetovanje sistema. U nekim slučajevima, može biti potrebno da angažuju bravara ili drugog stručnjaka kako bi vam omogućili pristup vašem sefu, uz dodatne troškove.

Na Koji Način se Može Zakupiti Sef?

Sef se obično može zakupiti direktno u banci, uz prethodno popunjavanje odgovarajuće dokumentacije i potpisivanje ugovora o zakupu. Prilikom zakupa, banka će vas obavestiti o svim detaljima, uključujući veličinu sefova, mesečnu naknadu i druge uslove. Takođe, bićete uputeni na proceduru za odabir kategorije sefova, koja zavisi od vaših potreba za sigurnošću i veličinom imovine koju želite da čuvate.

Da li su Sefovi Otporni na Požar?

Većina sefova koje nude banke su dizajnirani da pruže osnovnu zaštitu od požara, ali nivo otporosti na požar može varirati. Sefovi klase A i B obično nude ograničenu zaštitu od požara, dok sefovi viši klase (klase 1 i 2) mogu imati bolju zaštitu i specijalne karakteristike otpora na požar, čime se omogućava sigurnost imovine u slučaju izbijanja požara.


Foto izvori | Pexels

Sadržaj blogova ne predstavlja profesionalni savet. Blogovi pružaju sadržaj koji je namenjen u opšte informativne svrhe. Ukoliko želite da dobijete profesionalni savet, kreirajte nalog i kontaktirajte naše stručne savetnike.